Skip to the content

HISC 2022 Calendar

Click button(s) for detail selection of HISC events

January
13 Thu19:30Thirsty Club - Graham Williamson - On honeymoon with our daughter   
15 SatPrivate Function  
18 Tue09:00RYA Dinghy Instructor Course  
19 Wed19:00 Wednesday Night Dining at HISC  
21 Fri12:00 Ladies Who Lunch - The Camera Always Lies - Peter Hickson   
22 SatPrivate Function.  
23 Sun09:30RYA First Aid - 1 Day Course  
29 Sat19:00 Burns Night - Supper & Ceilidh  
February
2 Wed10:00HISC Improvers   
2 Wed13:30HISC Beginners  
3 Thu19:30 Thirsty Club - Tim Hancock - Tokyo 2020 The Good, The Challenging and the Crazy  
5 Sat09:00DI Course Pre-Assessment Day  
9 Wed10:00HISC Improvers.  
9 Wed13:30HISC Beginners.  
11 Fri19:00 Tapas & Salcombe Gin Night  
16 Wed10:00HISC Improvers  
16 Wed13:30HISC Beginners  
18 FriPrivate Function - Wedding  
18 Fri12:00 Ladies Who Lunch - Duncan Colin Jones - History of Chichester Harbour as seen from my boat  
21 Mon-25 Fri09:00RYA Dinghy Instructor Course  
23 Wed10:00HISC Improvers.  
23 Wed13:30HISC Beginners.  
March
2 Wed10:00HISC Improvers   
2 Wed13:30HISC Beginners  
3 Thu19:30David (Dougal) Henshall - Nevil Shute, Solent Story Teller  
5 Sat-6 Sun09:30RYA Powerboat Level 2  
9 Wed10:00HISC Improvers.  
9 Wed13:30HISC Beginners.  
16 Wed10:00HISC Improvers   
16 Wed13:30HISC Beginners  
18 Fri12:00 Ladies Who Lunch - Sue Moss - Line Dancing  
20 SunSeason Opening Handicap RaceHW 12:49 
23 Wed10:00HISC Improvers.  
23 Wed13:30HISC Beginners.  
26 Sat-27 Sun 420 Spring Championship  
26 SatSaturday Handicap Race #1HW 18:20 
27 SunMar-Apr Series #1HW 07:51 
April
2 SatSaturday Handicap Race #2HW 13:16 
2 SatWindsurf Club #1HW 13:16 
3 SunMar - April Series #2HW 13:51 
3 Sun11:00 Youth Energiser Series #1HW 13:51 
7 Thu19:00 Thirsty Club - David Howlett - Ice Yachting  
8 FriPrivate Function - Wedding  
9 SatFeva & Laser 4.7 SprintsHW 17:58 
9 SatSaturday Handicap Race #3HW 13:16 
9 SatWindsurf Club #2HW 17:58 
9 Sat-10 Sun09:30RYA Powerboat Level 2  
10 SunMar - Apr Series #3HW 19:15 
10 Sun11:00 Youth Energiser Series #2HW 19:15 
11 Mon-14 ThuEaster Race Camp  
13 Wed19:00Wed Evening Early Series #1HW 10:13 
14 ThuCruiser Sundowner & RS Elite Early #1HW 10:52 
14 Thu-15 FriFeva Harbour RacingHW 10:52 
14 ThuPrivate Function - Wedding.  
15 FriBridge RaceHW 11:28 
16 SatApril Pennant Weekend day 1HW 12:05 
16 Sat-17 Sun April Youth Pennant WeekendHW 12:05 
16 Sat Red Ribbon Training Club #1HW 12:05 
16 SatWindsurf Club #3HW 12:05 
16 Sat-17 Sun09:30RYA Powerboat Level 2.  
17 SunApril Pennant Weekend day 2HW 12:45 
17 Sun Red Ribbon Training Club #2 HW 12:45 
18 Mon Charity Pursuit RaceHW 13:27 
20 Wed19:00Wed Evening Early Series #2HW 14:56 
21 ThuCruiser Sundowner & RS Elite Early #2HW 15:48 
22 FriChichester Harbour Reception  
23 SatCCRC Dinner - Pam Marrs  
23 Sat-24 Sun Contender Open Meeting  
23 Sat-24 Sun Fireball Open Meeting  
23 SatOptimist & RS Tera SprintsHW 17:53 
23 Sat-24 Sun Osprey Open Meeting  
23 SatSaturday Handicap Race #4HW 17:53 
24 SunMar - Apr Series #4HW 19:05 
24 Sun11:00 Youth Energiser Series #3HW 19:05 
27 Wed19:00Wed Evening Early Series #3HW 10:28 
28 ThuCruiser Sundowner & RS Elite Early #3HW 11:16 
28 ThuWomen On Water #1HW 11:16 
30 SatClass Sprint RacesHW 12:21 
30 Sat-1 SunWing Foil EventHW 12:21 
May
1 SunMay - June Series #1HW 12:53 
1 Sun11:00Youth Energiser Series #4HW 12:53 
2 Mon May Charity Pursuit RaceHW 13:28 
4 Wed19:00Wed Evening Early Series #4HW 14:40 
5 ThuCruiser Sundowner & RS Elite Early #4HW 15:14 
5 ThuWomen On Water #2HW 15:14 
7 Sat-8 SunCruiser - Bembridge Weekend  
7 SatMay Pennant Weekend day 1HW 16:35 
7 Sat-8 SunMay Youth Pennant Weekend  
7 SatWindsurf Club #4HW 16:35 
7 Sat-8 Sun09:30RYA Powerboat Level 2  
8 SunMay Pennant Weekend day 2HW 17:28 
11 Wed19:00Wed Evening Early Series #5HW 08:01 
12 ThuCruiser Sundowner & RS Elite Early #5HW 09:14 
12 ThuWomen On Water #3HW 09:14 
14 Sat-15 Sun Opi Spring Championship  
14 SatRed Ribbon Training Club #3HW 10:51 
14 SatSaturday Handicap Race #5HW 10:51 
15 SunCruiser - BSC NabHW 11:34 
15 SunMay - June Series #2HW 11:34 
15 Sun11:00Youth Energiser Series #5HW 11:34 
18 Wed19:00 Wed Evening Early Series #6HW 13:58 
19 ThuCruiser - Sundowner Emsworth Pontoon PicnicHW 14:51 
19 ThuCruiser Sundowner & RS Elite Early #6HW 14:51 
19 ThuWomen On Water #4HW 14:51 
21 Sat-22 Sun Europe Open Meeting  
21 SatFeva & Laser 4.7 SprintsHW 16:46 
21 SatPrivate Function - Wedding  
21 SatSaturday Handicap Race #6HW 16:46 
21 Sat-22 Sun Solo Tyler Trophy Open Meeting  
21 SatWindsurf Club #5HW 16:46 
21 Sat-22 Sun09:30RYA Powerboat Level 2.  
22 SunMay - June Series #3HW 17:44 
22 Sun11:00Youth Energiser Series #6HW 17:44 
25 Wed19:00 Wed Evening Early Series #7HW 08:30 
26 ThuCruiser Sundowner & RS Elite Early #7HW 09:53 
26 ThuWomen On Water #5HW 09:53 
28 SatClass Sprint RacesHW 11:18 
28 SatOptimist & RS Tera SprintsHW 11:19 
28 SatPrivate Function - Wedding.  
28 SatRed Ribbon Training Club #4 HW 11:19 
29 SunMay - June Series #4HW 11:52 
29 SunYouth Energiser Series #7HW 11:52 
29 Sun09:30HISC Safety Boat Course  
30 Mon-2 ThuYouth Training Week  
June
1 Wed19:00Wed Evening Early Series #8HW 13:45 
2 Thu-5 SunCruiser - Cross Channel Jaunt  
2 ThuCruiser Sundowner & RS Elite Early #8HW 15:14 
3 FriJubilee Thorney RaceHW 14:57 
3 Fri-6 MonJubilee Weekend  
3 Fri-5 Sun RS Elite Southern Championship  
3 Fri-5 Sun Tasar Nationals  
4 Sat-5 Sun OK Class Open Meeting  
4 Sat Whitsun Regatta day 1HW 15:34 
5 Sun Whitsun Regatta day 2HW 16:15 
8 Wed19:00Wed Evening Early Series #9HW 18:52 
9 ThuPrivate Function - Dinner  
9 ThuWomen On Water #6HW 07:13 
11 SatSaturday Handicap Race #7HW 09:22 
11 Sat09:30HISC Safety Boat Course   
12 SunMay - June Series #5HW 10:16 
12 Sun11:00Youth Sizzler Series #1HW 10:16 
15 Wed19:00Wed Evening Early Series #10HW 12:50 
16 ThuCruiser Sundowner & RS Elite Early #9 - Series FinalHW13:49 
16 ThuIndustry CupHW 13:49 
16 ThuWomen On Water #7HW 13:49 
18 Sat-19 SunBritish Keelboat LeagueHW 15:43 
18 SatRed Ribbon RegattaHW 15:43 
18 SatSaturday Handicap Race #8HW 15:43 
18 SatWindsurf Club #6HW 15:43 
18 Sat-19 Sun09:30RYA Powerboat Level 2  
19 SunMay - June Series #6HW 16:36 
19 SunWindsurf Club #7HW 16:36 
19 Sun11:00Youth Sizzler Series #2HW 16:36 
22 Wed19:00Wed Evening Early Series #10 - Series FinalHW 06:33 
23 ThuCruiser Sundowner & RS Elite Late #1HW 07:34 
23 ThuPrivate Function  
23 ThuWomen On Water #8HW 07:34 
24 FriMagma Party  
25 SatJune Pennant Weekend day 1HW 09:54 
25 Sat-26 SunJune Youth Pennant Weekend  
25 SatPrivate Function - Wedding  
25 SatRound The Island Race (IoW)  
26 SunJune Pennant Weekend day 2HW 10:42 
29 Wed19:00Wed Evening Late Series #1HW 12:47 
30 ThuCruiser Sundowner & RS Elite Late #2HW 13:27 
30 ThuWomen On Water #9HW 13:27 
July
1 Fri-3 Sun Fireball 60 Anniversary OM  
1 FriPrivate Function - Provisional  
2 SatClass Sprint RacesHW 14:39 
2 SatJunior - Seals #1HW 14:39 
2 SatOptimist & Tera SprintsHW 14:39 
2 SatWindsurf Club #8HW 14:39 
3 SunJul - Aug Series #1HW 15:14 
6 Wed19:00Wed Evening Late Series #2HW 17:23 
7 ThuCruiser Sundowner & RS Elite Late #3HW 18:15 
7 Thu-10 Sun Flying Fifteen National Championship  
7 ThuWomen On Water #10HW 18:15 
8 FriPrivate Function  
9 SatFeva & Laser 4.7 SprintsHW 07:38 
9 SatSaturday Handicap Race #8HW 07:38 
9 Sat09:30HISC Safety Boat Course  
10 Sun11:00Youth Sizzler Series #3HW 08:47 
11 MonCruiser - Staff PicnicHW 09:53 
13 Wed-14 ThuPrivate Function - Freman College  
13 Wed19:00Wed Evening Late Series #3HW 11:43 
14 ThuCruiser Sundowner & RS Elite Late #4HW 12:40 
15 FriPrivate Function - Wedding  
16 Sat-17 SunJuiy Youth Pennant Weekend  
16 SatJuly Pennant Weekend day 1HW 14:33 
16 SatPrivate Function.  
16 SatSUP Safari - Members onlyHW 14:33 
16 SatWindsurf Club #9HW 14:33 
16 Sat-17 Sun09:30RYA Powerboat Level 2  
17 SunJune Pennant Weekend day 2HW15:22 
18 Mon-22 Fri 2022 UKLA Open National Championships  
18 Mon-22 Fri Int Canoe National Championship  
20 Wed19:00Wed Evening Late Series #4HW 17:36 
21 ThuCruiser Sundowner & RS Elite Late #5HW 18:25 
23 Sat-26 Tue Mirror National Championship  
23 SatSaturday Handicap Race #9HW 07:51 
23 Sat09:30HISC Safety Boat Course  
24 SunJul - Aug Series #3HW 09:07 
24 Sun11:00Youth Sizzler Series #4HW 09:07 
26 Tue-29 FriYouth Summer Training Camp  
27 Wed19:00Wed Evening Late Series #5HW 11:49 
28 ThuCruiser Sundowner & RS Elite Late #6HW 12:30 
30 SatDell Quay DashHW 13:43 
30 SatHISC Summer Ball  
30 SatJunior - Seals #2HW 13:43 
30 SatWindsurf Club #10HW 13:43 
31 SunJul - Aug Series #4HW 14:15 
31 Sun11:00Youth Sizzler Series #5HW 14:15 
August
1 Mon-5 FriFamily Fun Week  
3 WedWed Evening Late Series #6HW 16:00 
4 ThuCruiser Sundowner & RS Elite Late #7HW 16:44 
6 SatBay RaceHW 18:37 
6 SatCruiser - All Craft Harbour Jaunt day 1HW18:37 
6 Sat-7 Sun09:30RYA Powerboat Level 2  
7 SunCruiser - All Craft Harbour Jaunt day 2HW 07:08 
7 SunJul - Aug Series #5HW 07:08 
7 Sun11:00Youth Scorcher Series #1HW 07:08 
8 Mon-12 Fri Youth Race Week  
10 WedWed Evening Late Series #7HW 10:44 
11 ThuCruiser Sundowner & RS Elite Late #8HW 11:39 
13 SatCommodores TrophyHW 13:21 
13 Sat-14 SunCruiser - Beaulieu Weekend  
13 SatJunior - Seals #3HW 13:21 
13 SatWindsurf Club #11HW 13:21 
13 Sat-14 Sun09:30RYA Powerboat Level 2.  
14 SunMRSC Rowans Pursuit RaceHW 14:07 
14 SunYouth Scorcher Series #2HW 14:07 
15 Mon-19 Fri Chichester Harbour Race Week  
20 SatSaturday Handicap Race #10HW 18:33 
20 Sat09:30HISC Safety Boat Course  
21 SunJul - Aug Series #6HW 07:08 
21 Sun-25 Thu RS200 National Championship  
21 SunYouth Scorcher Series #3HW 07:08 
24 WedWed Evening Late Series #8HW10:52 
25 ThuCruiser Sundowner & RS Elite Late #9 - Final RaceHW 11:35 
27 SatFeva & Laser 4.7 SprintsHW 12:43 
27 SatJunior - Seals #4HW 12:43 
27 SatOptimist & RS Tera SprintsHW 12:43 
27 SatPrivate Function - Provisional  
27 SatSaturday Handicap Race #11HW 12:43 
27 SatWindsurf Club #12HW 12:43 
27 Sat-28 Sun09:30RYA Powerboat Level 2  
28 SunMRSC RegattaHW 13:13 
28 SunYouth Scorcher Series #4HW 13:13 
31 WedWed Evening Late Series #9HW 14:49 
September
3 SatSept Pennant Weekend day 1HW17:00 
3 Sat-4 SunSept Youth Pennant Weekend  
3 Sat-4 Sun09:30RYA Powerboat Level 2   
4 SunJuly Pennant Weekend day 2HW 18:10 
7 WedWed Evening Late Series #10 - FinalHW09:39 
8 ThuWomen On Water #11HW 10:45 
10 Sat-11 Sun Round Hayling Race - Provisional  
10 SatSaturday Handicap Race #12HW 12:21 
11 SunSep - Oct Series #1HW 13:00 
11 SunYouth Equinox Series #1HW 13:00 
15 ThuWomen On Water #12HW15:31 
16 FriPrivate Function - Wedding  
17 Sat-18 SunLaser Qualifier OM  
17 SatSaturday Handicap Race #13HW 16:52 
18 SunSep - Oct Series #2HW 17:43 
18 SunYouth Equinox Series #2HW 17:43 
22 ThuWomen On Water #13HW 10:31 
23 FriPrivate Function - Provisional  
24 SatClass SprintsHW 11:40 
24 SatFeva & Laser 4.7 SprintsHW 11:40 
24 SatOptimist & RS Tera SprintsHW 11:40 
24 Sat Sparkes TrophyHW 11:40 
25 Sun Nab CupHW 12:08 
25 SunSep - Oct Series #3HW 12:08 
25 SunYouth Equinox Series #3HW 12:08 
29 ThuWomen On Water #14HW14:18 
October
1 SatPrivate Function - Wedding  
1 SatRS Elite Sprints #1HW 15:39 
1 SatSaturday Handicap Race #14HW 15:39 
1 Sat-2 Sun09:30RYA Powerboat Level 2   
2 SunSep - Oct Series #4HW 16:40 
2 SunYouth Equinox Series #4HW 16:40 
6 ThuWomen On Water #15HW 09:36 
6 Thu19:30Thirsty Club  
8 SatOct Pennant Weekend day 1HW 11:27 
8 Sat-9 SunOct Youth Pennant WeekendHW11:27 
8 Sat-9 Sun09:30RYA Powerboat Level 2  
9 SunOct Pennant Weekend day 2HW 12:04 
14 FriWSA SUP Event day 1HW14:55 
15 SatClass SprintsHW15:29 
15 SatWSA SUP Event day 2HW 15:29 
15 Sat-16 Sun09:30RYA Powerboat Level 2.  
16 SunSep - Oct Series #5HW16:07 
16 SunWSA SUP Event day 3HW 16:07 
16 SunYouth Equinox Series #5HW 16:07 
22 Sat-23 Sun RS Feva Grand Prix  
22 SatSaturday Handicap Race #15HW 10:25 
22 Sat09:30HISC Safety Boat Course  
23 SunSep - Oct Series #6HW 10:57 
23 SunYouth Equinox Series #6HW 10:57 
29 Sat-30 Sun 29er Grand Prix - OM  
29 SatHarbour ChallengeHW 14:37 
29 SatRS Elite Sprints #2HW 14:37 
29 Sat-30 Sun09:30RYA Powerboat Level 2..  
30 SunSep - Oct Series #7 - FinalHW 14:29 
30 SunYouth Equinox Series #7 - FinalHW 14:29 
November
3 Thu19:30Thirsty Club  
5 Sat-6 Sun09:30RYA Powerboat Level 2  
12 Sat-13 Sun09:30RYA Powerboat Level 2.  
19 Sat-20 Sun09:30RYA Powerboat Level 2  
26 Sat-27 Sun09:30RYA Powerboat Level 2.  
December
1 Thu19:30Thirsty Club  
3 Sat-4 Sun09:30RYA Powerboat Level 2  
10 Sat-11 Sun09:30RYA Powerboat Level 2.  
17 Sat-18 Sun09:30RYA Powerboat Level 2