event burgee venue burgee

SPRING REGATTA

Slow Handicap

Results are provisional as of 17:03 on May 28, 2023

Overall

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 29, Scoring system: HISC Handicap
Rank Class Sailno HelmName Crew Name Rating R1   R2   R3   R4   Total Nett
1st RS 200 1540 Lee sydenham Anne Sydenham 1048 (3.0) 1.0 1.0 2.0 7.0 4.0
2nd RS AERO 5 3854 Georgia Booth   1155 (14.0) 5.0 2.0 1.0 22.0 8.0
3rd Europe 387 André Ozanne   1160 (12.0) 7.0 5.0 5.0 29.0 17.0
4th RS 200 811 Rob Sherrington Toby Sherrington 1048 2.0 (30.0 DNC) 6.0 11.0 49.0 19.0
5th RS 200 1415 Clare Whitehill Hilary Baker 1048 11.0 6.0 (13.0) 7.5 37.5 24.5
6th LASER 4.7 209134 Tristan Harding   1192 (18.0) 10.0 9.0 6.0 43.0 25.0
7th RS AERO 7 2470 T covell   1074 7.0 (30.0 DNC) 11.0 7.5 55.5 25.5
8th RS 200 1607 Dominic Hall Ellie Clarke 1048 13.0 (30.0 DNC) 8.0 10.0 61.0 31.0
9th OK 6 Charlie Cumbley   1119 1.0 2.0 (30.0 DNC) 30.0 DNC 63.0 33.0
10th LASER RADIAL 183526 Jude stanley   1151 (30.0 DNC) 30.0 DNC 3.0 4.0 67.0 37.0
11th OK 87 Paul Childs   1119 4.0 3.0 (30.0 DNC) 30.0 DNC 67.0 37.0
12th OK 42 Simon Childs   1119 5.0 4.0 (30.0 DNC) 30.0 DNC 69.0 39.0
13th RS AERO 9 68 Ian Swann   1016 6.0 9.0 (30.0 DNC) 30.0 DNC 75.0 45.0
14th RS AERO 7 1815 Fraser Elms   1074 (30.0 DNC) 30.0 DNC 10.0 9.0 79.0 49.0
15th RS AERO 9 3396 Ben Swann   1016 10.0 11.0 (30.0 DNC) 30.0 DNC 81.0 51.0
16th RS AERO 6 2428 Mark Thurlow   1121 17.0 8.0 (30.0 DNC) 30.0 DNC 85.0 55.0
17th LASER (STD) 216547 David Bates   1111 (30.0 DNC) 30.0 DNC 12.0 14.0 86.0 56.0
18th LASER 4.7 1 Rachel Harper   1192 (30.0 DNC) 30.0 DNC 15.0 12.0 87.0 57.0
19th Europe 22 Claire Davis   1160 15.0 12.0 (30.0 DNC) 30.0 DNC 87.0 57.0
20th RS 200 736 Charlie Thompson Jane Thompson 1048 (30.0 DNC) 30.0 DNC 16.0 13.0 89.0 59.0
21st Europe 414 Jason Russel   1160 (30.0 DNC) 30.0 DNC 30.0 DNC 3.0 93.0 63.0
22nd Europe 414 Jason Elms   1160 (30.0 DNC) 30.0 DNC 4.0 30.0 DNC 94.0 64.0
23rd Europe 389 John Rees   1160 (30.0 DNC) 30.0 DNC 7.0 30.0 DNC 97.0 67.0
24th RS AERO 7 4393 Oliver Holden   1074 8.0 (30.0 DNC) 30.0 DNC 30.0 DNC 98.0 68.0
25th OK 2213 Russ Ward NA 1119 9.0 (30.0 DNC) 30.0 DNC 30.0 DNC 99.0 69.0
26th RS AERO 7 1138 Bruce McCulloch   1074 (30.0 DNC) 30.0 DNC 14.0 30.0 DNC 104.0 74.0
27th LASER (STD) 1795 Sam tonks   1111 16.0 (30.0 DNC) 30.0 DNC 30.0 DNC 106.0 76.0
28th LASER (STD) 153595 James Loweth   1111 (30.0 DNC) 30.0 DNC 17.0 30.0 DNC 107.0 77.0
29th RS AERO 7 2642 Eldet   1074 (30.0 DNC) 30.0 DNC 18.0 30.0 DNC 108.0 78.0

R1 - 27 May

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Sailno HelmName Crew Name Rating Elapsed Corrected Points
1 OK 6 Charlie Cumbley   1119 0:38:36 0:34:30 1.0
2 RS 200 811 Rob Sherrington Toby Sherrington 1048 0:36:49 0:35:08 2.0
3 RS 200 1540 Lee sydenham Anne Sydenham 1048 0:37:30 0:35:47 3.0
4 OK 87 Paul Childs   1119 0:41:20 0:36:56 4.0
5 OK 42 Simon Childs   1119 0:41:21 0:36:57 5.0
6 RS AERO 9 68 Ian Swann   1016 0:37:37 0:37:01 6.0
7 RS AERO 7 2470 T covell   1074 0:40:03 0:37:17 7.0
8 RS AERO 7 4393 Oliver Holden   1074 0:40:58 0:38:09 8.0
9 OK 2213 Russ Ward NA 1119 0:42:58 0:38:24 9.0
10 RS AERO 9 3396 Ben Swann   1016 0:39:07 0:38:30 10.0
11 RS 200 1415 Clare Whitehill Hilary Baker 1048 0:40:47 0:38:55 11.0
12 Europe 387 André Ozanne   1160 0:45:16 0:39:01 12.0
13 RS 200 1607 Dominic Hall Ellie Clarke 1048 0:41:08 0:39:15 13.0
14 RS AERO 5 3854 Georgia Booth   1155 0:45:23 0:39:18 14.0
15 Europe 22 Claire Davis   1160 0:46:12 0:39:50 15.0
16 LASER (STD) 1795 Sam tonks   1111 0:44:40 0:40:12 16.0
17 RS AERO 6 2428 Mark Thurlow   1121 0:46:00 0:41:02 17.0
18 LASER 4.7 209134 Tristan Harding   1192 0:52:00 0:43:37 18.0
19 LASER RADIAL 183526 Jude stanley   1151 DNC   30.0
19 RS AERO 7 1815 Fraser Elms   1074 DNC   30.0
19 LASER (STD) 216547 David Bates   1111 DNC   30.0
19 LASER 4.7 1 Rachel Harper   1192 DNC   30.0
19 RS 200 736 Charlie Thompson Jane Thompson 1048 DNC   30.0
19 Europe 414 Jason Russel   1160 DNC   30.0
19 Europe 414 Jason Elms   1160 DNC   30.0
19 Europe 389 John Rees   1160 DNC   30.0
19 RS AERO 7 1138 Bruce McCulloch   1074 DNC   30.0
19 LASER (STD) 153595 James Loweth   1111 DNC   30.0
19 RS AERO 7 2642 Eldet   1074 DNC   30.0

R2 - 27 May

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Sailno HelmName Crew Name Rating Elapsed Corrected Points
1 RS 200 1540 Lee sydenham Anne Sydenham 1048 0:35:31 0:33:53 1.0
2 OK 6 Charlie Cumbley   1119 0:38:00 0:33:58 2.0
3 OK 87 Paul Childs   1119 0:38:48 0:34:40 3.0
4 OK 42 Simon Childs   1119 0:38:58 0:34:49 4.0
5 RS AERO 5 3854 Georgia Booth   1155 0:40:23 0:34:58 5.0
6 RS 200 1415 Clare Whitehill Hilary Baker 1048 0:37:04 0:35:22 6.0
7 Europe 387 André Ozanne   1160 0:41:06 0:35:26 7.0
8 RS AERO 6 2428 Mark Thurlow   1121 0:40:50 0:36:26 8.0
9 RS AERO 9 68 Ian Swann   1016 0:37:21 0:36:46 9.0
10 LASER 4.7 209134 Tristan Harding   1192 0:44:22 0:37:13 10.0
11 RS AERO 9 3396 Ben Swann   1016 0:38:10 0:37:34 11.0
12 Europe 22 Claire Davis   1160 0:43:36 0:37:35 12.0
13 RS 200 811 Rob Sherrington Toby Sherrington 1048 DNC   30.0
13 RS AERO 7 2470 T covell   1074 DNC   30.0
13 RS 200 1607 Dominic Hall Ellie Clarke 1048 DNC   30.0
13 LASER RADIAL 183526 Jude stanley   1151 DNC   30.0
13 RS AERO 7 1815 Fraser Elms   1074 DNC   30.0
13 LASER (STD) 216547 David Bates   1111 DNC   30.0
13 LASER 4.7 1 Rachel Harper   1192 DNC   30.0
13 RS 200 736 Charlie Thompson Jane Thompson 1048 DNC   30.0
13 Europe 414 Jason Russel   1160 DNC   30.0
13 Europe 414 Jason Elms   1160 DNC   30.0
13 Europe 389 John Rees   1160 DNC   30.0
13 RS AERO 7 4393 Oliver Holden   1074 DNC   30.0
13 OK 2213 Russ Ward NA 1119 DNC   30.0
13 RS AERO 7 1138 Bruce McCulloch   1074 DNC   30.0
13 LASER (STD) 1795 Sam tonks   1111 DNC   30.0
13 LASER (STD) 153595 James Loweth   1111 DNC   30.0
13 RS AERO 7 2642 Eldet   1074 DNC   30.0

R3 - 9 Apr

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Sailno HelmName Crew Name Rating Elapsed Corrected Points
1 RS 200 1540 Lee sydenham Anne Sydenham 1048 0:31:51 0:30:23 1.0
2 RS AERO 5 3854 Georgia Booth   1155 0:35:30 0:30:44 2.0
3 LASER RADIAL 183526 Jude stanley   1151 0:36:03 0:31:19 3.0
4 Europe 414 Jason Elms   1160 0:36:26 0:31:24 4.0
5 Europe 387 André Ozanne   1160 0:36:45 0:31:41 5.0
6 RS 200 811 Rob Sherrington Toby Sherrington 1048 0:33:27 0:31:55 6.0
7 Europe 389 John Rees   1160 0:37:15 0:32:07 7.0
8 RS 200 1607 Dominic Hall Ellie Clarke 1048 0:33:54 0:32:21 8.0
9 LASER 4.7 209134 Tristan Harding   1192 0:39:04 0:32:46 9.0
10 RS AERO 7 1815 Fraser Elms   1074 0:35:22 0:32:56 10.0
11 RS AERO 7 2470 T covell   1074 0:35:39 0:33:12 11.0
12 LASER (STD) 216547 David Bates   1111 0:37:03 0:33:21 12.0
13 RS 200 1415 Clare Whitehill Hilary Baker 1048 0:35:52 0:34:13 13.0
14 RS AERO 7 1138 Bruce McCulloch   1074 0:37:14 0:34:40 14.0
15 LASER 4.7 1 Rachel Harper   1192 0:41:21 0:34:41 15.0
16 RS 200 736 Charlie Thompson Jane Thompson 1048 0:37:13 0:35:31 16.0
17 LASER (STD) 153595 James Loweth   1111 0:39:34 0:35:37 17.0
18 RS AERO 7 2642 Eldet   1074 0:40:32 0:37:44 18.0
19 OK 6 Charlie Cumbley   1119 DNC   30.0
19 OK 87 Paul Childs   1119 DNC   30.0
19 OK 42 Simon Childs   1119 DNC   30.0
19 RS AERO 9 68 Ian Swann   1016 DNC   30.0
19 RS AERO 9 3396 Ben Swann   1016 DNC   30.0
19 RS AERO 6 2428 Mark Thurlow   1121 DNC   30.0
19 Europe 22 Claire Davis   1160 DNC   30.0
19 Europe 414 Jason Russel   1160 DNC   30.0
19 RS AERO 7 4393 Oliver Holden   1074 DNC   30.0
19 OK 2213 Russ Ward NA 1119 DNC   30.0
19 LASER (STD) 1795 Sam tonks   1111 DNC   30.0

R4 - 9 Apr

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Sailno HelmName Crew Name Rating Elapsed Corrected Points
1 RS AERO 5 3854 Georgia Booth   1155 0:35:30 0:30:44 1.0
2 RS 200 1540 Lee sydenham Anne Sydenham 1048 0:32:27 0:30:58 2.0
3 Europe 414 Jason Russel   1160 0:36:37 0:31:34 3.0
4 LASER RADIAL 183526 Jude stanley   1151 0:36:21 0:31:35 4.0
5 Europe 387 André Ozanne   1160 0:37:08 0:32:01 5.0
6 LASER 4.7 209134 Tristan Harding   1192 0:39:08 0:32:50 6.0
7 RS 200 1415 Clare Whitehill Hilary Baker 1048 0:34:33 0:32:58 7.5
7 RS AERO 7 2470 T covell   1074 0:35:24 0:32:58 7.5
9 RS AERO 7 1815 Fraser Elms   1074 0:35:32 0:33:05 9.0
10 RS 200 1607 Dominic Hall Ellie Clarke 1048 0:34:42 0:33:07 10.0
11 RS 200 811 Rob Sherrington Toby Sherrington 1048 0:35:44 0:34:06 11.0
12 LASER 4.7 1 Rachel Harper   1192 0:41:42 0:34:59 12.0
13 RS 200 736 Charlie Thompson Jane Thompson 1048 0:37:32 0:35:49 13.0
14 LASER (STD) 216547 David Bates   1111 0:40:27 0:36:25 14.0
15 OK 6 Charlie Cumbley   1119 DNC   30.0
15 OK 87 Paul Childs   1119 DNC   30.0
15 OK 42 Simon Childs   1119 DNC   30.0
15 RS AERO 9 68 Ian Swann   1016 DNC   30.0
15 RS AERO 9 3396 Ben Swann   1016 DNC   30.0
15 RS AERO 6 2428 Mark Thurlow   1121 DNC   30.0
15 Europe 22 Claire Davis   1160 DNC   30.0
15 Europe 414 Jason Elms   1160 DNC   30.0
15 Europe 389 John Rees   1160 DNC   30.0
15 RS AERO 7 4393 Oliver Holden   1074 DNC   30.0
15 OK 2213 Russ Ward NA 1119 DNC   30.0
15 RS AERO 7 1138 Bruce McCulloch   1074 DNC   30.0
15 LASER (STD) 1795 Sam tonks   1111 DNC   30.0
15 LASER (STD) 153595 James Loweth   1111 DNC   30.0
15 RS AERO 7 2642 Eldet   1074 DNC   30.0



Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com