Find out more about how this website uses cookies to enhance your browsing experience.
HISC 2024 Calendar
Click button(s) for detail selection of HISC events
June | |||||
1 Sat | Europe National Championship Day 2 | HW 07:13 | |||
1 Sat-2 Sun | Get Wing Surfing | ||||
1 Sat-2 Sun | RYA Stage 1 | ||||
1 Sat-2 Sun | RYA Start Sailing - Level 1 | ||||
1 Sat | 13:00 | Windsurf/Wingfoil Supported Session #7 | HW 07:13 | ||
1 Sat | 13:30 | Saturday Sailing (Afternoon) | |||
1 Sat | 14:00 | Saturday Handicap #7 | HW 07:13 | ||
2 Sun | Europe National Championship Day 3 | HW 08:22 | |||
2 Sun | 11:00 | May / June Series #4 | HW 08:22 | ||
2 Sun | 11:00 | Youth Sizzler #1 | HW 08:22 | ||
5 Wed | COPP Event 2024 | ||||
5 Wed-12 Wed | HISC Beginners | ||||
5 Wed | HISC Improvers | ||||
5 Wed | 17:30 | HISC Safety Boat Lite (Session 1) | |||
5 Wed | 19:00 | Wed Evening Early Series #9 | HW 11:17 | ||
6 Thu | 19:00 | Elite Sundowner Early Series #9 | HW 12:05 | ||
8 Sat-9 Sun | Optimist Open Meeting | HW 13:43 | |||
8 Sat-9 Sun | RYA Stage 2 | ||||
8 Sat | 12:00 | Elite Sprints #3 | |||
8 Sat | 13:00 | Saturday Handicap #8 | HW 13:43 | ||
8 Sat | 13:30 | Saturday Sailing (Afternoon) | |||
9 Sun | RYA First Aid | ||||
9 Sun | 13:00 | May / June Series #5 | HW 14:29 | ||
9 Sun | 13:00 | Youth Sizzler #2 | HW 14:29 | ||
12 Wed | HISC Improvers | ||||
12 Wed | 17:30 | HISC Safety Boat Lite (Session 2) | |||
12 Wed | 19:00 | Wed Evening Early Series #10 (Final) | HW 16:38 | ||
13 Thu | 19:00 | Elite Sundowner Early Series #10 (Final) | HW 17:22 | ||
15 Sat | Moules Frites Night | ||||
15 Sat-16 Sun | RYA Powerboat Level 2 | ||||
15 Sat-16 Sun | RYA Stage 3 | ||||
15 Sat | 13:00 | Windsurf/Wingfoil Supported Session #8 | HW 17:22 | ||
15 Sat | 13:30 | Saturday Sailing (Afternoon) | |||
15 Sat | 14:00 | June Pennant Weekend - Day 1 | HW 06:22 | ||
15 Sat | 14:00 | Youth Pennant Weekend - Day 1 | HW 06:22 | ||
16 Sun | 11:00 | June Pennant Weekend - Day 2 | HW 07:22 | ||
16 Sun | 11:00 | Youth Pennant Weekend - Day 2 | HW 07:22 | ||
19 Wed | HISC Beginners | ||||
19 Wed | HISC Improvers | ||||
19 Wed-26 Wed | Sailing Taster Session | ||||
19 Wed | 19:00 | Wed Evening Late Series #1 | HW 10:29 | ||
20 Thu | 19:00 | Elite Sundowner Late Series #1 | HW 11:11 | ||
21 Fri | Live Music - DJ Freddie Covell | ||||
22 Sat | Red Ribbon | ||||
22 Sat-23 Sun | RYA Powerboat Level 2 | ||||
22 Sat | 11:00 | 29er/RS800/RS700 Sprint Racing | HW 12:37 | ||
22 Sat | 11:00 | Aero Sprint #3 | HW 12:37 | ||
22 Sat | 11:00 | Elite Sprints #4 | HW 12:37 | ||
22 Sat | 11:30 | Dell Quay Dash | HW 12:37 | ||
22 Sat | 11:30 | Seals #2 | HW 12:37 | ||
22 Sat | 13:00 | Windsurf/Wingfoil Supported Session #9 | HW 12:37 | ||
22 Sat | 13:30 | Saturday Sailing (Afternoon) | |||
23 Sun | Red Ribbon Regatta | ||||
23 Sun | 12:00 | MRSC ROWANS CHARITY RACE | HW 13:23 | ||
23 Sun | 12:00 | Youth Sizzler #3 | HW 13:23 | ||
26 Wed | HISC Beginners | ||||
26 Wed | HISC Improvers | ||||
26 Wed | 19:00 | Wed Evening Late Series #2 | HW 15:46 | ||
27 Thu | 17:30 | Windsurfing Taster Session | |||
27 Thu | 19:00 | Elite Sundowner Late Series #2 | HW 16:37 | ||
29 Sat | Live Singer - All Members Welcome | ||||
29 Sat | RS Elite Southern Championship - Day 1 | HW 18:24 | |||
29 Sat | 13:00 | Saturday Handicap #9 | HW 13:43 | ||
29 Sat | 13:00 | Windsurf/Wingfoil Supported Session #10 | HW 13:43 | ||
29 Sat | 13:30 | Saturday Sailing (Afternoon) | |||
30 Sun | RS Elite Southern Championship - Day 2 | HW 06:45 | |||
30 Sun | 11:00 | May / June Series #6 | HW 06:45 | ||
30 Sun | 11:00 | Youth Sizzler #4 | HW 06:45 | ||
July | |||||
3 Wed-10 Wed | HISC Beginners | ||||
3 Wed | HISC Improvers | ||||
3 Wed | 17:30 | HISC Safety Boat Lite (Session 1) | |||
3 Wed | 19:00 | Wed Evening Late Series #3 | HW 10:10 | ||
4 Thu | Finn National Championship Day 1 | HW 11:06 | |||
4 Thu | 19:00 | Elite Sundowner Late Series #3 | HW 11:06 | ||
5 Fri | Finn National Championship Day 2 | HW 11:58 | |||
6 Sat | Finn National Championship Day 3 | HW 12:46 | |||
6 Sat-7 Sun | RYA Powerboat Level 2 | ||||
6 Sat-7 Sun | RYA Stage 1 | ||||
6 Sat-7 Sun | 09:00 | Get Wingsurfing | |||
6 Sat-13 Sat | 09:30 | Saturday Windsurfing | |||
6 Sat | 12:00 | Saturday Handicap #10 | HW 12:46 | ||
6 Sat | 13:30 | Saturday Sailing (Afternoon) | |||
6 Sat | 14:00 | Windsurf/Wingfoil Supported Session #11 | HW 12:46 | ||
7 Sun | 12:00 | July /August Series #1 | HW13:30 | ||
7 Sun | 12:00 | Youth Sizzler #5 | HW 13:30 | ||
8 Mon-12 Fri | RYA Dinghy Instructor | ||||
10 Wed | HISC Improvers | ||||
10 Wed | 17:30 | HISC Safety Boat Lite (Session 2) | |||
10 Wed | 19:00 | Wed Evening Late Series #4 | HW 15:26 | ||
11 Thu | 19:00 | Elite Sundowner Late Series #4 | HW 16:03 | ||
13 Sat-14 Sun | RYA Stage 2 | ||||
13 Sat | 13:30 | Saturday Sailing (Afternoon) | |||
13 Sat | 14:00 | July Pennant Weekend - Day 1 | HW 17:22 | ||
13 Sat | 14:00 | Windsurf/Wingfoil Supported Session #12 | HW 17:22 | ||
13 Sat | 14:00 | Youth Pennant Weekend - Day 1 | HW 17:22 | ||
14 Sun | 11:00 | July Pennant Weekend - Day 2 | HW 18:07 | ||
14 Sun | 11:00 | Youth Pennant Weekend - Day 2 | HW 18:07 | ||
15 Mon-19 Fri | RYA Windsurfing Instructor | ||||
17 Wed | HISC Beginners | ||||
17 Wed | HISC Improvers | ||||
17 Wed | Sailing Taster Session | ||||
17 Wed | 19:00 | Wed Evening Late Series #5 | HW 08:48 | ||
18 Thu | 17:30 | Windsurfing Taster Session | |||
18 Thu | 19:00 | Elite Sundowner Late Series #5 | HW 09:55 | ||
20 Sat-28 Sun | RYA Powerboat Level 2 | ||||
20 Sat-21 Sun | RYA Start Sailing - Level 1 | ||||
20 Sat-27 Sat | 09:30 | Saturday Windsurfing | |||
20 Sat | 10:30 | Seals #3 | HW 11:31 | ||
20 Sat | 11:00 | 29er/RS800/RS700 Sprints | |||
20 Sat | 11:00 | Aero Sprints #4 | HW 11:31 | ||
20 Sat | 11:00 | Solo Sprints | |||
20 Sat | 12:00 | Saturday Handicap #11 | HW 11:31 | ||
20 Sat | 13:30 | Saturday Sailing (Afternoon) | |||
20 Sat | 14:00 | Windsurf/Wingfoil Supported Session #13 | HW 11:31 | ||
21 Sun | RYA First Aid | ||||
21 Sun | RYA Stage 1 Windsurfing | ||||
21 Sun | 11:00 | MRSC REGATTA | HW 12:17 | ||
21 Sun | 11:00 | Youth Sizzler #6 | HW 12:17 | ||
24 Wed | HISC Improvers | ||||
24 Wed-25 Thu | RYA Start Racing (Youth) | ||||
24 Wed | Sailing Taster Session | ||||
24 Wed | 19:00 | Wed Evening Late Series #6 | HW 114:37 | ||
25 Thu-26 Fri | RYA Stage 1 | ||||
25 Thu-26 Fri | RYA Start Windsurfing | ||||
25 Thu | 19:00 | Elite Sundowner Late Series #6 | HW 15:23 | ||
27 Sat-28 Sun | RYA Stage 3 | ||||
27 Sat-28 Sun | Solo Southern Area Champs & Tyler Trophy OM | HW 17:00 | |||
27 Sat | Summer Ball | ||||
27 Sat | 13:30 | Saturday Sailing (Afternoon) | |||
27 Sat | 14:00 | Elite Sprints #5 | HW 17:00 | ||
27 Sat | 14:00 | Rs200 Informal Sprints | |||
27 Sat | 14:00 | Saturday Handicap #12 | HW 17:00 | ||
27 Sat | 14:00 | Windsurf/Wingfoil Supported Session #14 | HW 17:00 | ||
28 Sun | 11:00 | July / August Series #2 | HW 17:52 | ||
28 Sun | 11:00 | Youth Sizzler #7 | HW 17:52 | ||
29 Mon-2 Fri | Open Youth Race Week | ||||
29 Mon-30 Tue | RYA Basic Skills - Level 2 | ||||
29 Mon-30 Tue | RYA Stage 4 | ||||
30 Tue-31 Wed | RYA Start Sailing - Level 1 | ||||
31 Wed | HISC Improvers | ||||
31 Wed | Sailing Taster Session | ||||
31 Wed | 19:00 | Wed Evening Late Series #7 | HW 08:38 | ||
August | |||||
1 Thu-2 Fri | RYA Stage 2 | ||||
1 Thu | 19:00 | Elite Sundowner Late Series #7 | HW 10:07 | ||
3 Sat-4 Sun | RYA Powerboat Level 2 | ||||
3 Sat-4 Sun | RYA Safety Boat | ||||
3 Sat-4 Sun | RYA Stage 2 Windsurfing | ||||
3 Sat-10 Sat | 09:30 | Saturday Windsurfing | |||
3 Sat | 12:00 | Flying Fifteen Sprints | |||
3 Sat | 12:00 | Saturday Handicap #13 | HW 12:01 | ||
3 Sat | 13:30 | Saturday Sailing (Afternoon) | |||
4 Sun | 12:00 | Youth Scorcher #1 | HW 12:42 | ||
4 Sun | 12:00 | July / August Series #3 | HW 12:42 | ||
5 Mon-9 Fri | Family Fun Week | ||||
5 Mon | Mengeham Junior Week 5 to 9 Aug | ||||
7 Wed | HISC Improvers | ||||
7 Wed | Sailing Taster Session | ||||
7 Wed | 17:30 | HISC Safety Boat Lite | |||
7 Wed | 19:00 | Wed Evening Late Series #8 | HW 14:20 | ||
8 Thu | 18:30 | Elite Sundowner Late Series #8 | HW 14:52 | ||
10 Sat-18 Sun | RYA Powerboat Level 2 | ||||
10 Sat | 13:30 | Saturday Sailing (Afternoon) | |||
10 Sat | 14:00 | Big Bay Race | HW 15:55 | ||
10 Sat | 14:00 | Elite Sprints #6 & Flying Fifteen Sprints | |||
11 Sun | 11:00 | July / August Series #4 | HW 16:31 | ||
11 Sun | 11:00 | Youth Scorcher #2 | HW 16:31 | ||
12 Mon-13 Tue | RYA Start Sailing - Level 1 | ||||
12 Mon-16 Fri | Summer Training Camp | ||||
14 Wed | HISC Improvers | ||||
14 Wed | Sailing Taster Session | ||||
14 Wed | 17:30 | HISC Safety Boat Lite (Session 2) | |||
14 Wed | 18:30 | Wed Evening Late Series #9 | HW 12:07 | ||
15 Thu | Windsurfing Taster Session | ||||
15 Thu | 18:30 | Elite Sundowner Late Series #9 | HW 07:59 | ||
17 Sat-24 Sat | 09:30 | Saturday Windsurfing | |||
17 Sat | 11:00 | Commodores Trophy | HW 10:25 | ||
17 Sat | 13:30 | Saturday Sailing (Afternoon) | |||
18 Sun | RYA First Aid | ||||
18 Sun | 11:00 | July / August Series #5 | HW 11:12 | ||
18 Sun | 11:00 | Youth Scorcher #3 | HW 11:12 | ||
19 Mon-23 Fri | Chichester Harbour Race Week | Hw 11:56 | |||
19 Mon-20 Tue | RYA Stage 2 | ||||
21 Wed | HISC Improvers | ||||
21 Wed | Sailing Taster Session | ||||
22 Thu-23 Fri | RYA Stage 2 Windsurfing | ||||
22 Thu-23 Fri | RYA Stage 3 | ||||
24 Sat | ABBA Night | ||||
24 Sat-25 Sun | RYA Start Windsurfing | ||||
24 Sat | 13:30 | Saturday Sailing (Afternoon) | |||
24 Sat | 14:00 | Saturday Handicap #14 | HW 17:19 | ||
24 Sat | 14:30 | Seals #5 | HW 17:19 | ||
24 Sat | 19:00 | ABBA Band | |||
25 Sun | 11:00 | July / August Series #6 | HW 16:27 | ||
25 Sun | 11:00 | Youth Scorcher #4 | HW 16:27 | ||
25 Sun | 13:00 | Windsurf/Wingfoil Supported Session #15 | HW 16:27 | ||
26 Mon-30 Fri | RS Aero World Championships | HW 17:19 | |||
26 Mon-27 Tue | RYA Stage 4 | ||||
26 Mon | 12:00 | Bank Holiday Charity Pursuit Race | HW 17:19 | ||
26 Mon | 13:00 | Windsurf/Wingfoil Supported Session #16 | HW 17:19 | ||
27 Tue-28 Wed | RYA Start Racing (Youth) | ||||
28 Wed | HISC Improvers | ||||
28 Wed | Sailing Taster Session | ||||
28 Wed | 18:30 | Wed Evening Late Series #10 | HW 18:25 | ||
29 Thu-30 Fri | RYA Stage 1 | ||||
29 Thu | Windsurfing Taster Session | ||||
29 Thu | 18:30 | Elite Sundowner Late Series #10 (Final) | HW 07:15 | ||
31 Sat-1 Sun | RYA Powerboat Level 2 | ||||
31 Sat-7 Sat | 09:30 | Saturday Windsurfing | |||
31 Sat | 12:00 | Saturday Handicap #15 | HW 11:13 | ||
31 Sat | 13:30 | Saturday Sailing (Afternoon) | |||
September | |||||
1 Sun | 11:00 | Sep / Oct Series #1 | HW11:56 | ||
1 Sun | 11:00 | Youth Scorcher #5 | HW 11:56 | ||
4 Wed-11 Wed | HISC Beginners | ||||
4 Wed | 17:30 | HISC Safety Boat Lite (Session 1) | |||
4 Wed | 18:30 | Wed Evening Late Series #11 (Final) | HW 13:19 | ||
7 Sat | Folly - Cruiser Sailing | ||||
7 Sat-8 Sun | Round Hayling Challenge | ||||
7 Sat | Saturday Sailing (Afternoon) | ||||
7 Sat | 14:00 | Saturday Handicap #16 | HW 14:45 | ||
8 Sun | 14:00 | Sep / Oct Series #2 | HW 15:12 | ||
8 Sun | 14:00 | Youth Scorcher #6 | HW 15:12 | ||
11 Wed | 17:30 | HISC Safety Boat Lite (Session 2) | |||
12 Thu-15 Sun | RS700 & RS800 Nationals | HW 18:38 | |||
14 Sat-15 Sun | RYA Stage 2 | ||||
14 Sat | 09:30 | Saturday Windsurfing | |||
14 Sat | 13:30 | Saturday Sailing (Afternoon) | |||
14 Sat | 14:00 | Saturday Handicap #17 | HW 08:54 | ||
15 Sun | RYA First Aid | ||||
15 Sun | 11:00 | Sep / Oct Series #3 | HW 10:01 | ||
15 Sun | 11:00 | Youth Scorcher #7 | HW 10:01 | ||
18 Wed-25 Wed | HISC Beginners | ||||
18 Wed-25 Wed | HISC Beginners | ||||
21 Sat-22 Sun | RYA Powerboat Level 2 | ||||
21 Sat | RYA Start Sailing - Level 1 | ||||
21 Sat | 13:00 | Sept Pennant Weekend - Day 1 | HW 14:24 | ||
21 Sat | 13:00 | Sparkes Trophy (Elites & Cruisers Only) | HW 14:24 | ||
21 Sat | 13:00 | Youth Pennant Weekend - Day 1 | HW 14:24 | ||
21 Sat | 13:30 | Saturday Sailing (Afternoon) | |||
22 Sun | RYA Start Sailing - Level 1 | ||||
22 Sun | 11:00 | Nab Cup (Elites & Cruisers Only) | HW 15:09 | ||
22 Sun | 11:00 | Sept Pennant Weekend - Day 2 | HW 15:09 | ||
22 Sun | 11:00 | Youth Pennant Weekend - Day 2 | HW 15:09 | ||
27 Fri-29 Sun | ILCA Masters | HW 07:56 | |||
28 Sat | 11:00 | Aero Sprint #5 | |||
28 Sat | 11:00 | RS Elite Sprints #7 | HW 10:04 | ||
28 Sat | 12:00 | Saturday Handicap #18 | |||
28 Sat | 13:30 | Saturday Sailing (Afternoon) | |||
29 Sun | 11:00 | Sep / Oct Series #4 | HW 10:57 | ||
29 Sun | 11:00 | Youth Scorcher #8 | HW 10:57 | ||
October | |||||
2 Wed-9 Wed | HISC Beginners | ||||
5 Sat | RYA Powerboat Level 2 | ||||
5 Sat-6 Sun | RYA Stage 2 | ||||
5 Sat | Tide Ride Open Meeting - Day 1 | HW 13:44 | |||
5 Sat | 11:00 | Elite Sprints #8 | |||
5 Sat | 13:00 | Saturday Handicap #19 | HW 13:44 | ||
5 Sat | 13:30 | Saturday Sailing (Afternoon) | |||
6 Sun | RYA Powerboat Level 2 | ||||
6 Sun | Tide Ride Open Meeting - Day 2 | HW 14:09 | |||
6 Sun | 13:00 | Sep / Oct Series #5 | HW 14:09 | ||
6 Sun | 13:00 | Youth Equinox #1 | HW 14:09 | ||
12 Sat | 13:00 | October Pennant Weekend Day 1 | HW 07:03 | ||
12 Sat | 13:00 | Youth Pennant Weekend - Day 1 | HW 07:03 | ||
12 Sat | 13:30 | Saturday Sailing (Afternoon) | |||
13 Sun | 11:00 | October Pennant Weekend Day 2 | HW 08:21 | ||
13 Sun | 11:00 | Youth Pennant Weekend - Day 2 | HW 08:21 | ||
14 Mon-18 Fri | Layup Retrieval - Week 1 | ||||
19 Sat-20 Sun | RYA Start Sailing - Level 1 | ||||
19 Sat | 11:30 | RS200 Sandy Shell | |||
19 Sat | 12:00 | Optimist & Tera Sprints | HW 13:14 | ||
19 Sat | 12:30 | Harbour Challenge | HW 13:14 | ||
19 Sat | 13:30 | Saturday Sailing (Afternoon) | |||
20 Sun | RYA First Aid | ||||
20 Sun | 12:00 | Sep / Oct Series #6 | HW 13:59 | ||
20 Sun | 12:00 | Youth Equinox #2 | HW 13:59 | ||
21 Mon-25 Fri | Layup Retrieval - Week 2 | ||||
26 Sat | 11:00 | Aero Sprints #6 | |||
26 Sat | 14:00 | Saturday Handicap #20 | HW 08:24 | ||
27 Sun | Sep / Oct Series #7 | ||||
27 Sun | 11:00 | Youth Equinox #3 | HW 09:15 | ||
28 Mon-1 Fri | RYA Dinghy Instructor | ||||
28 Mon-29 Tue | RYA Powerboat Level 2 | ||||
November | |||||
2 Sat-3 Sun | RYA Powerboat Level 2 | ||||
2 Sat | 11:00 | Aero Sprint #7 | |||
2 Sat | 11:00 | Solo Sprint Races | HW 11:43 | ||
2 Sat | 12:00 | Saturday Handicap #21 | HW 11:43 | ||
3 Sun | 11:00 | Nov - Dec Series #1 | HW 12:12 | ||
3 Sun | 11:00 | RS Elite Crabbers Nip 1 | HW 12:12 | ||
3 Sun | 11:00 | Youth Equinox #4 | HW 12:12 | ||
6 Wed-13 Wed | HISC Beginners | ||||
9 Sat | 13:00 | Saturday Handicap #22 | HW 16:57 | ||
10 Sun | RYA First Aid | ||||
10 Sun | 11:00 | Nov / Dec Series #2 | HW 18:06 | ||
10 Sun | 11:00 | RS Elite Crabbers Nip 2 | HW 18:06 | ||
10 Sun | 11:00 | Youth Equinox #5 | HW 18:06 | ||
16 Sat-17 Sun | RYA Powerboat Level 2 | ||||
16 Sat | 12:00 | Saturday Handicap #23 | HW 11:51 | ||
17 Sun | 11:00 | Nov / Dec Series #3 | HW 11:51 | ||
17 Sun | 11:00 | RS Elite Crabbers Nip 3 | HW 11:51 | ||
17 Sun | 11:00 | Youth Equinox #6 | HW 11:51 | ||
20 Wed-27 Wed | HISC Beginners | ||||
23 Sat | 13:00 | Saturday Handicap #24 | HW 17:01 | ||
24 Sun | 11:00 | Nov / Dec Series #4 | HW 18:03 | ||
24 Sun | 11:00 | RS Elite Crabbers Nip 4 | HW 18:03 | ||
24 Sun | 11:00 | Youth Equinox #7 (Final) | HW 18:03 | ||
30 Sat-1 Sun | RYA Powerboat Level 2 | ||||
30 Sat | 12:00 | Saturday Handicap #25 | HW 10:41 | ||
December | |||||
1 Sun | Christmas Fair | ||||
1 Sun | 11:00 | Nov / Dec Series #5 | HW 11:14 | ||
1 Sun | 11:00 | RS Elite Crabbers Nip 5 | HW 11:14 | ||
4 Wed-11 Wed | HISC Beginners | ||||
7 Sat | Kids Christmas Party | ||||
7 Sat | 11:00 | Aero Sprints #8 | |||
7 Sat | 13:00 | Saturday Handicap #26 | HW 15:33 | ||
8 Sun | RYA First Aid | ||||
8 Sun | 11:00 | Nov / Dec Series #6 | HW 16:38 | ||
8 Sun | 11:00 | RS Elite Crabbers Nip 6 | HW 16:38 | ||
14 Sat | Club Christmas Party | ||||
14 Sat-15 Sun | RYA Powerboat Level 2 | ||||
14 Sat | 11:00 | Christmas Cracker Open Pursuit Race | HW 10:05 | ||
15 Sun | RS Elite Annual Prizegiving after racing | ||||
15 Sun | Youth Christmas Race | ||||
15 Sun | 11:00 | Nov / Dec Series #7 | HW 10:50 | ||
15 Sun | 11:00 | RS Elite Crabbers Nip 7 (Final) | HW 10:50 | ||
20 Fri | Turkey Dining In |